يکشنبه, شهريور 24, 1398

 

17
چکیده:      کتاب کارخانه ناب، اثر فردی بالِی و مایکل بالِی و برنده جایزه شینگو، با حمایت شرکت فولاد ماهان به زیور طبع آراسته شد. کارخانه ناب، داستان جذابی است که بيش از هر چيزی، جنبه انسانی پیاده‌سازی اصول ناب را آشکار می‌کند، جنبه‌ای که غالباً فراموش می‌شود. این کتاب ... ادامه »
17
چکیده:      کتاب کانبان از آغاز تا پایان، اثر آرت اسملی و برنده جایزه شینگو پرایز، با حمایت شرکت فولاد ماهان به زیور طبع آراسته شد. هنگامی ‌که در سال 1385، کتاب آموزش دیدن (اولین اثر از مجموعه‌کتاب‌های کارگاهی موسسه لین‌اینترپرایز) ترجمه و منتشر شد، هدف این بود که اهتم... ادامه »
17
چکیده:     دو دهه پيش وقتی که من هم فلسفه می خواندم، هم شعر می گفتم؛ هم اقتصاد می خواندم (در دانشگاه)، هم مشاور شهرسازی و معماری بودم و هم به مفاهيم توليد ناب و تفکر ناب می اندیشیدم و می خواستم یک مربی ناب باشم، دوستی به من گفت که استفان آر کاوی در کتاب هفت عادت مردمان مؤثر گفته است: خود را مجسم کنيد وقتی ... ادامه »
17
چکیده:        آموزه/ موسسه ناب ایران از سال 1388 با هدف ترویج و توسعه فرهنگ تولید ناب، بر آن‌ شد تا به کمک صنایع مختلف، «طرح حمایت از کتاب» را اجرا نماید. طی این سال‌ها حداقل 10 عنوان کتاب‌ مدیریتی و آموزشی- کارگاهی را با حما... ادامه »
17
چکیده:      سومین همایش ملی مهندسی صنایع در 7 اسفندماه و با همت دانشکده مهندسی صنایع واحد تهران جنوب برگزار خواهد شد. به همين منظور در روز 27 دی ماه جلسه‌ای در دفتر ریاست دانشکده مهندسی صنایع واحد تهران جنوب با هدف « تعیین اهداف و برنامه‌های برگزاری سومین همایش ملی هفته مهندسی صنایع&ra... ادامه »
17
چکیده:     کارگاه آموزشی نقشه برداری جریان ارزش به طور اختصاصی در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، 17 و 18 خرداد در محل دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب برگزار شد. کارشناسان صنایع مختلفی در این دوره حضور پیدا کردند، که عبارت بودند از: 1. آقایان مهندس داداشی و اخیانی و خانم مهندس ناجیا... ادامه »
17
چکیده:      حل مسأله ناب به کمک تفکر A3، عنوان مقاله‌ای است که توسط کاظم موتابیان تهیه و در دومین کنفرانس استراتژی‌ها و تکنیک‌های کشف و حل مسئله در تاریخ 4 دی ماه ارائه خواهد شد. این مقاله به شرح چگونگی تهيه يک گزارش A3 و مراحل تهيه و اجرای آن می‌پردازد . اين نوشته در... ادامه »
17
چکیده:     سرانجام دومین سمینار تکنیک‌های کشف و حل مسئله در روزهای 3 و 4 اسفندماه برگزار شد و موسسه ناب ایران در روز دوم سمینار با 3 ارائه اثربخش حضوری فعال و پر رنگ داشت. در نخستین ارائه که به درخواست مرکز مطالعات بازرگانی و با عنوان «کاهش قیمت تمام شده به کمک تکنیک A3» توسط... ادامه »
17
چکیده:      « جشنواره ملی کاهش قیمت تمام شده » در تاریخ 21/06/1390 توسط مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با هدف پیش‌برد هرچه مؤثرتر « نهضت کاهش قیمت تمام شده » برگزار شد. از محورهای اصلی این جشنواره می‌توان به معرفی تجربیات موفق کاهش قیمت تمام شده،... ادامه »
17
چکیده:      باعث افتخار است که به اطلاع برسانیم مراسم بزرگداشت و بررسی کتاب موفقيت در بحران اثر استفن آر کاوی روز چهارشنبه در دانشگاه آزاد واحد جنوب برگزار خواهد شد. این کتاب که اصول و ابزارهای خروج موفق از بحران برای هر کسب و کاری را آموزش می دهد، به تعبیری یک شیوه مدیریت و رهبری را هم نشان می دهد. ه... ادامه »
17
چکیده:      در روز چهارشنبه 25 آبان در محل سالن کنفرانس دانشکده مهندسی صنایع واحد جنوب با حضور رئیس دانشکده آقای دکتر فرشید عبدی و مترجم کتاب کاظم موتابیان و دانشجویان مهندسی صنایع، یک جلسه بحث و گفتگو در خصوص کتاب سیستم تولید تویوتا برگزار گردید. در این جلسه دکتر عبدی ضمن معرفی سیستم تول... ادامه »
17
چکیده:      کارگاه آموزشی حل مسئله ناب با رویکرد تفکر اقتصادی در پتروشیمی بندر امام خمینی و با حضور مدیران و کارشناسان واحدهای مختلف پتروشیمی در بخش های مختلف تولیدی، خدماتی و نت برگزار شد. آنچه این کارگاه را از کارگاه ‌های مشابه قبلی مؤسسه ناب ایران در زمینه حل مسئله ناب متمایز می ک... ادامه »
03
چکیده:      سؤال: من در شرکتی کار می‌کنم که از نظر مدیران، گمباپیمایی (بازدید از کف کارخانه و کارگاه)، عبارت است از صرف وقت برای بازدیدهای برنامه‌ریزی شده از کارخانه، فقط برای دیدن تابلوهای عملکرد  (در واقع آنها فراموش می‌کنند که وظیفه ایشان تمرکز بر نحوه انجام کار در فرآيندها است.... ادامه »
03
چکیده:      توجه: این نامه در پاسخ به کارشناسان فولاد خوزستان نوشته شده است اما از آنجا که این پرسش‌، پرسشی همگانی است و معمولاً پرسيده می شوند خواستم به کوتاهی پاسخی ارائه کرده باشم.)        ... ادامه »
03
چکیده:      درباره اپل زیاد نمی‌دانم. تنها گمبایی که از اپل دیده‌ام، تعداد زیاد فروشگاه‌های آن (که نمی‌دانم ناب هستند یا نه ولی می‌دانم که در حل مشکلات مشتریان خیلی جلو رفته‌اند) و چند تأمین‌کننده آن‌ها در آسیای شرقی است (که البته از ناب دوراند). از... ادامه »
03
چکیده:      هنگامی که با مديران ارشد شرکت‌ها جلسه دارم يکی از سؤالات مورد علاقه‌ای که بسيار مطرح می‌کنم اين است : هدف سازمان شما چيست؟ و نوعاً پاسخ سريع  به اين سؤال اين است :كسب درآمد و رشد.  و معولاً پاسخ من اين است: اما اين هدف، هيچ توجهی به مشتري نمی کند، يعنی كسي كه نياز ... ادامه »
03
چکیده:      اخيراً در جلسه بررسی کتابی در يک شرکت بزرگ داخلی، شرکت داشتم. موضوع کتاب، کانبان بود و بخش آموزش شرکت می‌خواست آن کتاب را منتشر کرده و در اختيار کارکنان خود و ساير شرکت‌ها قرار دهد. آنها از من خواسته بودند نظرم را درباره کتاب بگويم. قابل توجه است که کتاب، توسط تعدادی از مديران و ... ادامه »
03
چکیده:      ا‌ز چند سال قبل، بحثي را درباره ضرورت فرارفتن از ابزارهاي ناب ( از جمله راهکار بسيار قدرتمند نقشه‌برداری جريان ارزش) به سوي مديريت ناب آغاز کردم. در همان زمان انتشار يک سري کتاب مربوط به فنون مديريت ناب را در LEI آغاز کرديم. اين کتاب‌ها عبارت اند از: "گسترش استراتژي" براي تع... ادامه »
03
چکیده:     ده سال پیش،  ما توانستیم به همراه يک تیم بهبود ناب خوب، اولين سلول حرکت پیوسته را در يک شرکت قطعه ساز  پیاده کنيم. دستآوردها به راستی شگفت بودند: فضای مورد نياز به کم تر از نصف، موجودی های در جريان ساخت به صفر، تعداد اپراتور مورد نياز به نصف، زمان انتظار توليد از يک هفته به يک روز و مي... ادامه »
03
موفقیت در بحران
چکیده:      اخيرا يک روز را در مقام يک انسان شناس ناب، در يک شرکت بزرگ گذراندم و طي جلسه ماهانه گروه رهبري، در عقب اتاق نشستم و به مشاهده رفتار مديران ارشد پرداختم. چندسالي مي‌شد که اين کار را نکرده بودم و اين کار موجب شد تا دوباره متوجه کارهاي نامعقولي شوم که سازمان‌ها به ويژه در شرايط دشوا... ادامه »
03
چکیده:       توجه: اين نامه در پاسخ دانشجويان صنايع دانشگاه خواجه نصير تهران نوشته شده است اما از آنجا که پرسش‌ها، پرسش‌هايي همگانی اند و هميشه پرسيده می شوند خواستم به کوتاهی پاسخی ارائه کرده باشم. (پاسخ دقيق تر و مفصل تر، مجالی می‌خواهد که اکنون مرا نيست.)  ... ادامه »
03
چکیده:      اخیراً در فرودگاه هیدروی لندن با صحنه جالبی روبرو شدم.  صبح دوشنبه بود و من می‌رفتم که از باجه مربوطه کارت پرواز بگیرم که یکدفعه خودم را در صف وحشتناکی دیدم که از جلوی باجه تا وسط سالن امتداد داشت. بعد از 45 دقیقه ایستادن در صف به جلوی باجه رسیدم و با مسافرانی روبه رو شدم که قبل ... ادامه »
03
چکیده:     توليد انبوه, سيستمی است که در آن برای دستيابی به صرفه‌جويي ناشی از مقياس, در هر بار تبديل و يا ارسال از يک فرآيند به فرآيند ديگر, محصول در دسته‌های بزرگ, توليد و ارسال می‌شود. اين امر باعث می‌شود حجم موجودی‌های بين فرآيندی در طول جريان ارزش, زياد شده و هرچه تنوع محصول بي... ادامه »
03
چکیده:       بر سر راه گسترش تولید ناب در ایران موانع بسیاری وجود دارد. از شرایط بیرونی شرکت‌ها که بگذریم، بخش مهمی از این موانع به رهیافت شرکت‌ها به امر ناب‌سازی باز می‌گردد. بر اساس یافته‌های ما، در بسیاری از شرکت‌ها، رهیافت درستی به ناب‌سازی وجود نداش... ادامه »
02
چکیده:        پس از خواندن کتاب سیستم تولید تویوتا اثر تائی‌چی اوهنو  مابه این نتیجه رسیدیم که تولید ناب در ایران قابل تحقق است. در این کتاب اوهنو نشان می‌دهد تحقق این سیستم در تویوتا، ربطی به شرایط خاص ژاپن نداشته و تنها نتیجه‌ی کوشش برای یافتن راه درست انجام کار... ادامه »
02
چکیده:       تصور کنید حدود 60 سال پیش، مردم برای خرید تلویزیون چه می‌کردند؟ تنها انتخاب موجود تلویزیون‌های RTI با قیمت مشخص بود. و امروز اگر بخواهید تلویزیون بخرید چه می‌کنید؟ احتمالا به یک مرکز خرید لوازم صوتی رفته و از بین ده‌ها مدل تلویزیونی را با قیمت مناسب انتخاب... ادامه »