دوشنبه, تير 03, 1398
شما اینجا هستید    درباره ما ناب اندیشان جیم ووماک

Live Accordion

بنيانگذار و مدیر عامل آموزه/ مؤسسه ناب ايران است.

ادامه دارد...

مدير واحد انتشارات مؤسسه ناب ایران است.

ادامه دارد...

موسس و مشاور ارشد موسسه لین اینترپرایز است.

ادامه دارد...

مدیر و مربی برجسته موسسه لین اینترپرایز است.

ادامه دارد...

مربی و مشاور برجسته ناب.

ادامه دارد...

مشاوری که کیفیت را به ژاپنی‌ها آموخت.

ادامه دارد...

بنیانگذار سیستم تولید شرکت والئو.

ادامه دارد...

معمار سیستم تولید تویوتا

ادامه دارد...

 

             

پروفسورجيمز پی ووماک، مؤسس و مدير مؤسسه لين اينترپرايز (LEI) است که يک مؤسسه غيرانتفاعی انتشاراتی، آموزشی و تحقيقاتی است که در آگوست 1997 به منظور ترويج و اشاعه مجموعه ايدههايي ايجاد شده است که به توليد ناب و تفکر ناب شناخته می‌شوند. اين ايده‌ها مبتنی بر سيستم توليد تويوتا است که برای دربر گرفتن همه وجوه يک کسب و کار به طور جامع، بسط و توسعه يافته است.

 
     

مبنای انديشه حاکم بر مؤسسه لين اينترپرايز، مجموعه کتاب‌هايي است که توسط جيم ووماک و دان جونز، طی 20 سال گذشته تأليف و منتشر شده‌اند. نام مهم‌ترين و شناخته‌شده‌ترين آنها عبارتند از: توليد ناب – ماشینی که جهان را تغيير داد (the Machine That Changed The word)  که در سال 1990 منتشر شد، تفکر ناب (Lean Thinking) که در سال 1996 منتشر شد، ديدن کل (Seeing The Whole) که درسال 2001 و توسط LEI منتشر شد و سرانجام راه‌حل‌های ناب (Lean Solution) که در سال 2005 منتشر شده است ( دو کتاب توليد ناب و تفکر ناب توسط  انتشارات آموزه منتشر شده و کتاب راه‌حل‌های ناب نيز به زودی توسط اين انتشارات منتشر خواهد شد).

جيمز ووماک همچنين مقالات متعددی در زمينه توليد ناب و تفکر ناب منتشر کرده است که از آن جمله‌اند: از توليد ناب به بنگاه اقتصادی ناب ( هاروارد بيزينس ريويو ، مارس – آوريل 1994) ؛  فراتر از تويوتا: حذف ريشه‌ای اتلاف و دستيابی به کمال ( هاروارد بيزينس ريويو، سپتامبر – اکتر 1996)، مصرف ناب ( هاروارد بيزينس ريويو، مارس – اوريل 2005).

مؤسسه لين اينترپرايز، مرکز انجام پؤوهش‌های بنيادين در سطح گسترده‌ای از کسب و کارهای مختلف است تا بتواند جعبه ابزار کاملی از روش‌های پياده‌سازی تفکر ناب و رفتارهای مؤثر رهبری ناب را فراهم آورد. اين مؤسسه همچنين طی 10 سال گذشته، توانسته است به مديران در سرتاسر جهان در جهت تحقق تفکر ناب در مراکز توليدی و تمامی کااربردهای ديگری چون خدمات درمانی، خرده فروشی، مسافرت هوايي و توزيع کالا ياری رساند.

دکتر وماک دارای مدرک ليسانس در رشته سياستگذاری از دانشگاه شيکاگو (1970) ، فوق ليسانس در سيستم‌های حمل و نقل (1975) و دکتری در رشته سياستگذاری از ام آی تی (1982) ( به خاطر تحقيق مقايسه‌ای وی در سياستگذاری صنعتی در آمريکا، آلمان و ژاپن) است. طی سال‌های 1975-1991 دکتر ووماک مدير تمام وقت  پژوهش‌های مقايسه‌ای در عمليات توليدی در سطح جهان در ام آی تی بوده است.